KURUMSAL

HAKKIMIZDA

Türkiye'nin önde gelen tekstil yedek parça ve aksesuar üreticilerinden Tütüncüler Müh. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti., 1986 yılı Mayıs ayında kurulmuş. Kurucusu İlter Tütüncü, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Berlin Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği fakültelerinde aldığı eğitimin ardından uzun yıllar Koç grubunda hizmet vermiş.

Emekliliğinin gelmesiyle Koç grubundan ayrılan Tütüncü, arkadaşı Ak-Al Bozüyük tesislerinin satın alma müdürü Oktay Atakan ile yaptığı bir sohbet sırasında acilen Zinzer ring iplik makinalarına ait bir parçanın gerekli olduğunu duymuş. Atakan ile dostluğunun verdiği samimiyetle konuşmaya devam eden ve Almanya'da plastikler alanında ihtisas yapan Tütüncü, parçayı inceleyerek, ben bu parçayı üretebilirim demiş ve Atakan'ın ürün üzerine yönlendirmeleriyle ring iplik makinalarında bulunan otomatik takım değiştirme tertibatının içten kavrayıcı parçasını üretmek için çalışmalara başlamış. Ak-Al Bozüyük fabrika müdürü Ahmet Canday'dan da büyük destek alan Tütüncü, bir süre sonra parçayı üretmiş, Ak-Al Bozüyük tesislerine giderek tesiste denemesi için parçayı Ahmet Canday'a sunmuş. Böylece Tütüncüler Mühendislik'in kurulmasında ilk adım da atılmış.

Parçanın başarı sağlaması üzerine Ak-Al Tekstil'den ilk siparişi alan Tütüncü, 10.000 adetlik bir üretim ile tekstil yedek parça sanayine hizmet vermeye başlamış.

Bugün Zinzer ring iplik makinalarının otomatik takım değiştirme terbatının içten kavrayıcı, dıştan kavrayıcı ve plastik konik kılavuzların üretiminin yapıldığı işletmede, Ak-Al'dan sonra Aksu, Al-tınyıldız gibi yünlü sektörünün önde gelen kuruluşlanna hizmet verilmiş. Otomatik takım değiştirme tertibatlı Zinzer ring iplik makinalarının bulunduğu tüm tesislerde Tütüncüler yedek parçalarının bulunduğunu söyleyen Tütüncü, yurt dışında Almanya, Yunanistan, Mısır, Pakistan, Nijerya ve İran gibi bir çok ülkedeki ring iplik tesislerine Tütüncüler ürünlerinin verildiğini açıkladı.

Tütüncüler'de üretilen parçalarda orjinal malzemeler kullanılıyor. Malzeme testlerinden geçirilen kavrayıcılar standart toleranslarda ölçülere uygun olarak üretiliyor ve parçaların montaj öncesi ve sonrası için dayanım testleri uygulanıyor.

Tütüncüler'de içten kavrayıcılar, Zinzer ring iplik makinalarında 319 ve 321 modellerine, dıştan kavrayıcılar ise 330 ve 421 modellerine yönelik üretiliyor. 1999 yılı başında Riter G 30 ve G 33 modellerinde bulunan otomatik takım değiştirme tertibatı parçalarının üretimine de başlayan Tütüncüler, Ri-eter ring makinalanna yönelik olan üretimleri için ilk siparişleri de almış. Topkapı İplik ve Ki-paş'a verilen bu parçalar başanyla çalışmaya başlamış durumda Üretilen tüm parçalar orjinal ölçülerinde olup parça parça yedekleriyle değiştirilme imkanını da sunuyor. Ayrıca 99 yılı başından itibaren Tütüncüler tesislerinde üretime alınan diğer bir ürün de şönil makinaları için özellikle mekanik sürtünmelere dayanıklı teknik termo plastiklerinden üretilen 29 x 8 x 5.5 mm ölçülerinde ürethan silindiri.

İlter Tütüncü, bütün amacının otomatik takım değiştirme tertibatı üzerine uzmanlaşmak olduğunu ve kaliteli üretim gerçekleştirmek için sadece tek bir ürün üzerine ihtisaslaşmayı tercih ettiklerini söylüyor. Tütüncüler'de ana hedef, tesislere verilen kaliteli hizmette sürekliliği ve garantiyi sağlamak. Ülkemizde daha önceleri sadece ithalatı yapılan yedek parçaların, şimdi Tütüncüler'de üretilir duruma gelmesinden mutluluk duyduğunu vurgulayan İlter Tütüncü, ülkemiz sanayiine hizmet vererek Türk ürünlerini dünya pazarlanna taşımaktan gurur duyduğunu sözlerine ekledi.

©2018 - TÜTÜNCÜLER MÜHENDİSLİK İHR SAN VE TİC.. Tüm Hakları Saklıdır. TTKobi Hazır Web Sitesi